Kóstoltam: 2021. december
Bevezető helyett két anekdota a Bertramról: Az egyik, hogy mindig van a pincében pár üveggel azokra az alkalmakra amikor már túl vagyunk az „ízelemezgetős” mennyiségen vagy ha fröccsözni szeretnénk, mert a vörösborból készített fröccs és a könnyű, hétköznapi bor kategóriákban barátaim körében toronymagasan vezet minden más előtt. Természetesen osztom véleményüket.
A második kicsit teátrálisabb. A Bertram cuvée nagyon közel áll a szívemhez, mert annak idején ez volt az első bor, aminél megtapasztaltam, milyen jelentős különbségek lehetnek két évjárat között. A 2008-asat imádtuk, már akkor is a Thummerer belépő árkategóriás (de még parafadugóval zárt üvegben kapható) cuvée-je volt. Az egyik diszkontlánc állandó kínálatához tartozott és gyakran vettünk belőle egy-egy péntek vagy szombat estére. Egy alkalommal más ízvilágot tapasztaltunk és akkor derült ki, az már a 2009-es volt. Sajnos azt már sokkal kevésbé szerettük. Ezután egy-két évig nemigen kóstoltam, de azt biztosan mondhatom, hogy az utóbbi néhány évjárat már verhetetlen ár-érték aránnyal rendelkezett. A ’12-esről és ’15-ösről írtam elemzést és habár a ’16-osról nem, az első bekezdésben kimondatlanul is róla regéltem. Na, nézzük a ’17-eset!
A külcsínnek most nem szentelnék egy egész bekezdést, évek (sőt talán több, mint egy évtized óta) ugyanaz a címkedesign, talán annyi lehet kiemelendő, hogy csalósan a hátsó címkén szerepel az évjárat. Megjegyezném viszont, hogy egy négy éves borhoz képest lehengerlően gyümölcsös, még akkor is, ha kicsit spoilerezem a később leírtakat (úgyis megtettem már a legelső bekezdésben is). A hátsó címkéről derül ki a 13,5%-os alkoholtartalom is.
Szín és illat
Pohárba töltve közepesen mély cseresznye színben tündököl, kevéske bíbor árnyalattal. A sasszeműek hangyányi téglásságot talán láthatnak a peremen (főleg, ha szakértőre itták magukat). A könnyek meglepően teltek, enyhén színezettek és kifejezetten komótosan csordogálnak csak a pohár falán.
Illatában az alkohol kipárolgása markáns, mellette még jó adag gyógynövényesség emelhető ki borsmentával és hosszabb szellőzés után fűszerességgel.
Ízvilága
Amint korábban már elhintettem, gyümölcsös vetülete a leginkább hangsúlyozandó. Mondhatni, gyümölcsbomba, egyfajta fekete-erdei egyveleg. Ha valamit mégis hangsúlyozni szeretnék, az a fekete ribizli és a szeder lenne, de kis túlzással bármit írhatnánk erre a vonalra, ami bogyós, legyen fekete vagy piros. Olyannyira, hogy savaiban is leginkább az áfonyát emelném ki (ami amúgy a lecsengésében is szépen elkísér).
Tanninjai hangsúlyosak, markánsak, elsősorban héjasak. Itt fekete teát és fekete olívát jegyzeteltem. Fűszeressége említésre méltó, ahogy a kéntartalma is.
Ahogy már írtam, nagyon szeretjük fröccsként (is). Egyszer majd kicsit részletesebben is kiegészítem ezt a posztot erre vonatkozó információkkal, de legyen most elég a következő: ízvilágában áttolódik egy meggy- és áfonyajoghurtos irányba és roppant hangsúlyosan megjelenik a fekete csokoládé is. A nyári forróságban számomra verhetetlen!
Bor és művészet
Borunk ízvilágának képi megjelenítésére Jehan Georges Vibert The comparison című képét választottam. A férfi szikár alkata jól szimbolizálja a nedű relatív könnyedségét, ruháinak vörös árnyalata gyümölcsösségét. Csak, hogy belelássunk valamit a kép üzenetébe: jelen cuvée-nk a Bordeaux-i Hármasra épül (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc és Merlot) amikhez a Kékfrankos ad magyar vetületet. Az előbbi hármat az oldalra fésült hajtincs szimbolizálhatja, az utóbbit az eltökélt tekintet. Asszociálni tudni kell, inkább értékeljünk!
Verdikt
Megéri az árát? Az Ünnepek előtt, ügyesen időzítve egy híján 1200ft-ért tették polcra a diszkontláncban. A választ már lelőttem az első bekezdésben. Ennyi pénzért csodát ne várjunk, viszont egy olyan gyümölcsbombát kapunk, aminek kellemes karaktere a tömegek kedvére való. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a következő: visszamentem venni néhány palackot, hogy feltöltsem a készleteket a pincében, de pár nap alatt úgy elkapkodták, hogy se Pesten se Egerben nem volt már belőle szinte egyik üzletükben sem.