Kóstoltam: 2021. november
A palack rövid története, hogy ajándékba kaptam, egyenesen Franciaországból érkezett. A Beaujolais Nouveau-ról már írtam egy gyorstalpalót a Vignerons de Bel-Air 2019-es évjáratáról szóló posztomban így most bevezető gyanánt a következőket emelném ki:
A Beaujolais Nouveau megérkezése körüli események pont olyan üde színfoltot jelentenek, mint amennyire egyedi, bohókás és könnyed a borok ízvilága. Csapra verni hordókat az utca közepén és onnan kóstolni a még épphogy kiforrt nedűt? Ugyanolyan extrém, mint az ízvilágban gyakran megjelenő vetületek: banán, cukorkák ésatöbbi… Mostanában, amikor a szokásosnál is több szürke negativitás ömlik ránk minden irányból és úgy tűnhet, hogy recseg-ropog a világ, életmentő egy-egy ilyen pillanat.
Georges Duboeufre leginkább négociantként tekinthetünk több, mint negyven termelő munkáját fogta össze és a Beaujolais Nouveau népszerűsítéséért nagyon sokat tett még a múlt század második felében. Az ő neve alatt futó Nouveau-k címkéihez versenyt szoktak kiírni és a színes – zömében virágos – pályázatok közül a szavazás alapján választják ki a nyertest.
Külcsín

Persze a címke virágait megszínezte a borról visszaverődő fény – pont jól is van ez így
A címke elrendezése ügyesen a festményre vezeti a tekintetet és amúgy is csak a leglényegesebb információk derülnek ki róla. A palackot parafadugó zárta.
Szín és illat
Pohárba töltve könnyed cseresznye színben tündököl néha egy-egy játékos lilás csillanással. A könnyek meglepően teltek és lassúak.
Illatában… hol is kezdjem? Tengernyi málna, virágok, karcsú vanília, természetesen a Nouveau-knál kihagyhatatlan banán és ha valami extrémet szeretnék írni még, az a rebarbara lenne.
Ízvilága

Komoly hangulatú kép egy játékos lelkületű borhoz?
Enyhén még pezseg! Nem is olyan rég még csak murci volt. Mennyei! Gyümölcsösség szempontjából a málna, és az áfonya uralja a terepet! Egye fene, a sor végére a gránátalmát is odacsaphatjuk! Ilyet is ritkán írok, de ízvilágában kifejezetten florális. Igen, ízvilágában és igen, florális. Kész virágbolt!
Savai karakteresek, de kifejezetten gyümölcsösek. Az epret hangsúlyoznám leginkább a cigánymeggy és hibiszkusz mellett. Egy kevés, visszafogott friss citromot még írhatunk erre a vetületre.
Könnyed, légies borunk tanninjai természetesen visszafogottak, mindössze kevéske gyümölcsös héjasságot említhetünk, ezen a vonalon csak az áfonyahéjat emelném ki. Persze nem lenne Beaujolais, ha nem lennének az ízének extrém vetületei. A pillecukrot nyugodt szívvel írhatjuk, de a banán megemlítése után sem szakadna ránk a plafon.
Papíron 12,5%-os alkoholtartalma ízvilágában is csak megbújik a háttérben, roppant csúszóssá téve borunk. Lecsengésében visszatér az áfonya, sőt áfonyajoghurt emlékeztetve minket, hogy ne várjunk sok komolyságot, inkább engedjük el magunkat.
Bor és művészet

Aki a virágot szereti ferdén még ragaszthat
Mivel a címke annyira kifejező és abszolút illik borunk ízvilágához (az meg pláne, hogy az én palackomra kicsit ferdén ragasztották fel), ezen bekezdéshez a Dire Straits – Walk Of Life című dalát választottam. Nem csak a zene, a videoklip hangulata is passzol borunk könnyed bohókásságához.
Verdikt
Megéri megkóstolni? Amint a bevezetőben említettem, ránk fér legalább évente egyszer kiszakadni a megszokottból. Jelen Nouveau ízvilágában is ugyanazt a könnyed, gyümölcsös, florális üdeséget találjuk, amit a címkéje is kommunikál. Ha már a Beaujolaisban tartott rendezvényre nem sikerül kijutni, egy palackkal felbonthatunk a lelkületéből!