A tizenhármas számmal sok mindent asszociálnak. Ki szerencsét, ki szerencsétlenséget. A szám ilyen értelemben vett „bűvös” mivolta, illetve a hozzá kapcsolt babonák nagyon régre nyúlnak vissza.
12
Egy teljes ciklussal a tizenkettőt asszociálják. Nem véletlen, hogy tizenkét hónapunk van (ahogy az sem, hogy a nap mozgását is tizenkét csillagjeggyel kapcsolták össze), összesen tizenkettő zenei hang (hét teljes, plusz öt fél) ismétlődik újra és újra és persze, hogy régi hagyományokban, vallásokban is állandóan előkerül a tizenkettő, mint szimbólum.
Sőt, egyfajta szimmetriát és tökéletességet is asszociálhatunk vele. Matematikailag a tizenkettő erősen összetett szám, erősen bővelkedő szám (osztóinak összege nagyobb, mint bármely nála kisebb pozitív egész szám osztóinak összege) szuperbővelkedő szám. Kiváló erősen összetett szám és egyben kolosszálisan bővelkedő szám. Erősen tóciens szám, sorolja a Wikipédia.
13
És a tizenhárom? A germán nyelvekben az első olyan számnév, ami már összetett szó (pl: eleven, twelve, thirteen) mintha ezzel is azt sugallná: a tizenkettő tökéletes teljessége mellett Ő a plusz egy, a ráadás. Prímszám, nem osztható semmivel (az egyen és önmagán kívül), különc és egyedüli. De a tizenkettővel szemben Fibonacci szám, ez kiemelkedően különlegessé és fontossá teszi.
Sok hagyományban egy új ciklus kezdetét, a változást és átalakulást jelképezi. A változást pedig (ahogy minden mást is) alapvetően kétféleképpen élhetünk meg: jól, jónak, illetve rosszul, vagy rossznak. Mi köze ennek a borokhoz? Semmi, csak ez a tizenharmadik hónap és kellett egy bevezető.
A hónap elemzései
A hónap legelső elemzése Taklerék 2017-es Cabernet Franc-ja volt. Mindent elsöprő füstös ízvilága jól ment a húsvéti sonkához, ha már senki nem ment sehova ünnepelni. Őt követte Korán vén diminuendo: l’impromptu de Saint Verny 2010-es évjárata, a komoly bohóc. Később még visszatérek rá.
Ezután pezsgőt kóstoltunk, a fekete címkés Hungária Grande Cuvée Brut-ot. Volt ott karakter, mint a brut szó végén megnyomott „t”! Ezután kóstoltam egy Primitivot, amit a… Ki csinált? BBQ picészet? Whatever! Végül egy spanyol Tempranillo cuvéevel zártam a hónapot, a La Boca del Lobo Tempranillo Cabernet Sauvignon 2018-as évjáratával, nem volt animális sem ázott kutya bukéja.
Statisztika helyett egyebek
A teljes nézettség ebben a hónapban 2179 volt, 11%-kal megelőzve az előzőt. Az érdekesség, hogy a Bock Cultus Cuvée valahogy képes volt megelőzni a Baturricát és a San Zenone Rosso cuvée-t. Egyébként a hónap során nagyon szorgosan dolgoztam a régi elemzések gatyába rázásán ami egyrészről sziszifuszi munka, másrészről szélmalomharc, mert gyaníthatóan a wp téma miatt néha random úgy döntenek a képek, hogy nem jelennek meg. Ráadásul még csak nem is látványos munka, hiszen ha nem nézegeted folyamatosan a régi bejegyzéseimet, fel sem tűnik. Néhány régi elemzés is kapott egy „Bor és művészet” című bekezdést is, folytatva a múlt hónapban elkezdett szokásomat.
A hónap elején visszaugrottam a leges-legelső posztjaimra. Alapvetően azért, mert évértékelő összegzést akartam írni és úgy gondoltam tapasztalatot meríthetek a legelső elemzések újraolvasásából, javítgatásából. Habár az értékes tapasztalat meg lett (mostanában néztem egy interview-t egy fotóssal, aki arról beszélt, hogy több tízezer elrontott, amatőrök által – még rendes filmre – készített fotót vizsgált meg és többet tanult ezekből az egyedi hibákból, mintha tökéletes képeket nézegetett volna), az évértékelő talán soha nem fog elkészülni . Na, nézzük a díjakat!
A leglátogatottabb e-havi borelemzés díja
Korán vén diminuendo 348. l’impromptu de Saint Verny 2010
Nagyon örülök, hogy ez a poszt lett a leglátogatottabb az e-havi elemzések közül. A bor is finom volt, de kifejezetten úgy éreztem, tudtam teremteni egy miliőt a bejegyzésnek a fekete-fehér képekkel, a bohóccal és a zongoradarabbal. Habár néhány képen el van csúszva kicsit a fókusz, egy buborék nem akart eltűnni a borból és a vaku is otthagyta nyomát a háttéren, de… majd azt mondom, ez mind pusztán a művészi önkifejezés eredménye volt.
A kedvenc poszt díja (az én kedvencem)
Hamupipőke whatever 350. BBQ Primitivo Puglia 2018
A Primitivo (Zinfandel) borszőlőt különlegesnek tartom és sajnálom, hogy alsó árkategóriában nem igazán találkozni olyan borral (Magyarországon), amit hagytak szárazra kiforrni. A borszőlő bemutatásának megírását nagyon élveztem és sokat dolgoztam vele.
A bor címkéje és annak üzenete, szerintem botrányos választás volt az alkotók részéről. A színvilága viszont kapóra jött, hogy csináljak néhány low-key képet.
A hónap legjobb bo… illetve pezsgője számomra
Karakterre vágysz! 349. Hungária Grande Cuvée Brut
Amint látod, összesen öt elemzést írtam ebben a hónapban, ez kevesebb, mint a szokásos. Mivel nem szeretek egy bornak két díjat is adni (tehát diminuendo barátunk kiesett), a megmaradt bor jelöltek nem voltak olyan… szóval úgy döntöttem ebben a hónapban egy pezsgő kapja a díjat. Amúgy is, tényleg le a kalappal, csak pozitívumot tudok róla elmondani.
Artwork
Ebben a hónapban nem csináltam borítóképeket, ellenben itt van jelen posztunk borítóképe még egyszer! Bernard Picart Sisyphus Pushing His Stone up a Mountain című munkáját változtattam meg kicsit.
attribution: Bernard Picart / Public domain
Terveim a következő hónapra
A sziszifuszi munkám folytatása mellett van pár egri bor, amit régebben ittam és szeretnék velük új elemzéseket készíteni. Amint lesz lehetőségem szerzek belőlük (merthogy gyakorlatilag csak a pincészeteknél kaphatóak) és kielemzem őket ismét. Szeretnék még írni egy Bor és művészet nevű esszét, ami kiemelt helyet fog kapni az oldalon, továbbá jó lenne csokorba gyűjteni azokat a leírásokat, amiket a borelemzések elejére írtam, de általánosabb témákkal foglalkoznak, mint például a hordós érlelés vagy az almasavbontás. Szóval lesz munka bőven. Aztán ismét legurul a kőszikla…